Europski školski sportski dan

Na satovima Tjelesne i zdravstvene kulture u ponedjeljak 3. listopada obilježen je Europski školski sportski dan.

Prema naputku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta obilježavanje  Europskog školskog sportskog dana ove je školske godine uvršteno u školski kurikulum. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije preporučene standarde tjelesne aktivnosti ostvaruje u prosjeku samo oko 20% djece i mladih u svijetu. Zbog toga je jako važno poticati građane, a naročito djecu na tjelesnu aktivnost u funkciji očuvanja i poboljšanja zdravlja. Tjelesna aktivnost četvrti je po redu globalni čimbenik rizika smrti, a njen udio u Europi procjenjuje se na 500 000 smrtnih slučajeva godišnje.

Nastavnica tjelesne i zdravstvene kulture Ana Matrljan pripremila je prigodnu prezentaciju koju je na početku nastave predstavila svim razredima. Cilj je prezentacije bio poticanje tjelesnih aktivnosti kod mladih raznim vrstama sportova te drugih sportskih aktivnosti. Nakon toga je nastavnica provela anketno ispitivanje o vrstama sportskih aktivnosti kojima bi se učenici željeli baviti tijekom školske godine.

Europski školski sportski dan je paneuropska inicijativa čiji je glavni cilj promocija tjelesne aktivnosti i zdravlja. Inspiriran je mađarskim školskim sportskim danom koji od 2006. godine vrlo uspješno organizira Mađarski sportski savez. Tog dana veliki broj škola u Mađarskoj organizirale su sportske aktivnosti po svom izboru u minimalnom trajanju od 120 minuta, a u koje je bilo uključeno više od 200 000 djece.

U 2015. godini formiran je međunarodni Erazmus+ konzorcij 6 asocijacija iz područja kineziologije i sporta. U okviru Europskog tjedna sporta one su obilježile Školski sportski dan u Mađarskoj, Poljskoj i Bugarskoj u kojem je sudjelovalo više od 300 000 djece.

Ove godine u organiziranju Europskog  školskog sportskog dana koji se planira održati 30. rujna 2016. godine uključilo se 15 europskih zemalja pod pokroviteljstvom EUPEA-e (European   Physical Education Association) među kojima i Republika Hrvatska.

Sukladno uvjetima škole, višesatne tjelesne aktivnosti provest će se zajedno s obilježavanjem Svjetskog dana pješačenja.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić Ana Matrljan   datum: 17. 10. 2016.

« Travanj 2024 »