Eratostenov eksperiment

Na dan proljetnog ekvinocija u dvorištu naše škole proveli smo zanimljiv eksperiment – mjerenje opsega Zemlje Eratostenovim eksperimentom.

Još u 3. st. pr. Kr. starogrčki matematičar, geograf i astronom Eratosten izmjerio je opseg Zemlje zapanjujuće točno – 39 600 km. Do tog rezultata došao je koristeći se samo dužinom sjene Sunca na prvi dan ljeta te jednostavnim matematičkim formulama. Na sličan način su i naši učenici došli do rezultata, bilo je potrebno samo izmjeriti duljinu sjene štapa točno u podne i zatim matematičkim formulama doći do opsega Zemlje koji je u našem slučaju ispao 41 215,58 km. S nastave geografije znamo da duljina ekvatora zapravo iznosi 40 076 km pošto Zemlja nije pravilna kugla, no Eratostenovo otkriće bilo je od presudnog značenja za razumijevanje dimenzija našega planeta.

Eratostenov eksperiment provodi se zadnjih nekoliko godina diljem Zemlje na prvi dan proljeća, ali i prvi dan jeseni. Nakon provedenog mjerenja moguća je razmjena podataka s ostalim školama koje su sudjelovale u eksperimentu. Također, škole imaju mogućnost osmisliti kreativnu fotografiju kojom sudjeluju u Foto natječaju čija glavna nagrada je sudjelovanje u ISE (Inspiring Science Education Academy) ljetnoj školi u Grčkoj. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja

U provođenju eksperimenta sudjelovali su učenici trećeg, četvrtog i prvog razreda opće gimnazije, a pridružila nam se i nastavnica biologije Dunja Mačkić Vančina. Za provođenje eksperimenta dan je bio idealan, pravi proljetni, a učenici su bili jako zadovoljni s ovakvim načinom učenja koji im je na zabavan i zanimljiv način približio sadržaje iz geografije i matematike.

Više o Eratostenovom eksperimentu možete saznati na poveznici: http://eratosthenes.ea.gr/, a više o tome kako je Eratosten izmjerio opseg Zemlje na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=Phv3I3kTjv8

U prilogu možete vidjeti i fotografiju s kojom sudjelujemo na Foto natječaju te ostale fotografije s provođenja eksperimenta.

Fotografija poslana na fotonatječaj.

Priloženi dokumenti:
IMAG0632.jpg (1.63 MB)

objavio: Marica Keča Valentina Tomac   datum: 29. 3. 2017.

« Ožujak 2024 »