Na satu lektire

U srijedu 9.studenog učenici 3.a razreda organizirali su suđenje Rodionu Romanoviču Raskoljnikovu, glavnom liku romana Zločin i kazna, F.M.Dostojevskog.

Morali su tumačiti uloge suca, tužitelja, odvjetnika i  Raskoljnikova. Kao svjedoci pozvani su Razumihin, Sonja, Svidrigajlov, Dunja i Porfirije Petrovič. Tumačeći uloge, učenici su pokušali dati odgovor na temeljni problem u romanu: ima li pojedinac pravo oduzeti čovjeku život bez obzira na plemeniti cilj koji se želi postići (spasiti siromašne).Zaključak  rasprave bio je da nitko nema pravo prijeći granicu etičkih, religijskih i zakonskih normi o svetosti života iako se glavni lik smatra izuzetnim pojedincem koji radi svoje ideje može prekoračiti i preko leševa, zagaziti u krv i to se može odobriti svojoj savjesti (N.Machiavelli:”Cilj opravdava sredstva.”) .

Učenici su se doista uživjeli u svoje uloge te iznosili niz argumenata iz romana kojima su osporavali  opravdanost ubojstva, a neki su ipak uspjeli pronaći i dokaze koji idu u prilog Raskoljnikovu.

Porotnička dužnost dodijeljena je stručnoj suradnici prof.Marici Keča te profesorici hrvatskoga jezika Danijeli Peršić.

Sve u svemu - održan je zabavan, poučan i uspješan sat lektire.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 11. 11. 2016.

« Travanj 2024 »