U učionici hrvatskoga jezika

26.travnja 2017.g. u učionici hrvatskoga jezika učenici 3.a.razreda organizirali su suđenje Nori, glavnoj junakinji iz istoimene drame Henrika Ibsena, za zapostavljanje djece (jer ih je ostavila kada je napustila muža).

Njihova im je profesorica, Danijela Peršić, dala upute kako će to učiniti.

Sadržaj drame Henrika Ibsena Nora jedini je dokazni materijal na koji su se mogli pozivati.

Postupak suđenja izgledao je ovako:

Nora (Doris Petelin)  je ostavila djecu i zbog toga mora odgovarati pred sudom. Učenica je sjela ispred svih ostalih , a tužiteljica  (Nikol Petelin) i braniteljica  (Klara Leskovar) postavljale su joj pitanja na koja je odgovarala. Sutkinja (Veronika Milošević) je vodila tijek suđenja i davala riječ sudionicima procesa.

I tužiteljica  i branitelica pozivali su svjedoke:

Helmera (Dorian Loknar),

Kristine Linde (Nives Štimac),

Krogstada (Rafael Žagar),

dr.Ranka (Matija Žagar) i

Norinu kći (Josipa Kajić).

Na kraju suđenja i tužiteljica i braniteljica imale su  dvije minute za završnu riječ.

Porotnici su trebali usuglasiti stavove i donijeti jednoglasnu odluku je li Nora kriva ili nije.

Porota iz 1879.godine proglasila je Noru krivom za zapostavljanje djece odnosno zanemarivanje svoje najsvetije dužnosti, a to je -  biti poslušna supruga i majka.

Porota iz 2017.godine Noru je oslobodila krivnje za zapostavljanje djece uz obrazloženje da Nora nije bila izgrađena ličnost, da nije poznavala i razumjela društvo u kojemu živi i kao takva nije mogla odgajati svoju djecu jer bi i njih pretvorila u lutke baš kao što su to njoj učinili egoistični suprug Helmer i njezin otac.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 2. 5. 2017.

« Ožujak 2024 »