Izlet u Rijeku

U subotu 6. travnja otišli smo na izlet u Rijeku. Posjetili smo Sveučilišnu knjižnicu  i Astronomski centar.

Čekajući da  odu snježni uvjeti i hladno vrijeme, stručna suradnica Marica Keča organizirala je jednodnevni izlet u Rijeku. Odmah nakon dolaska u Rijeku uputili smo se u SVKRI, tj. Sveučilišnu knjižnicu Rijeka. Tu su učenici prvog i drugog razreda gimnazije razgledali izložbu glagoljice koja je u prostoru knjižnice otvorena još davne 1968. godine. Razgledavajući izložene eksponate učenici su se mogli  uvjeriti da je glagoljica kao izvorno slavensko pismo snažno prisutna u krajevima Istre i Rijeke i dokaz je stoljetne pripadnosti tih krajeva Hrvatskoj. Učenici trećeg i četvrog razreda sudjelovali su u edukativnoj radionici u kojoj su učili pretraživati knjižnični katalog i baze podataka. Na taj je način realiziran dio programa o razvijanju vještine informacijske pismenosti . Bio je to prvi organizirani posjet naših učenika Sveučilišnoj knjižnici Rijeka.
Ugodno poslijepodne učenici su proveli u gradu Rijeci i individualnom aranžmanu; neki su šopingirali, drugi isprobavali meksičku kuhinju, uživali u pizzi, šetali Korzom...
U kasno poslijepodne uputili smo se u Sveti križ gdje se nalazi Astronomski centar. U planetariju smo pogledali edukativni film , odslušali edukativno predavanje, a kad se spustio mrak popeli smo se u zvjezdarnicu kako bi  teleskopom zavirili u zvjezdano nebo.  U ugodnom prostoru riječke zvjezdarnice zadržali smo se više od tri sata.

objavio: Marica Keča   datum: 26. 4. 2013.