Izlet u Trst i Rijeku

U subotu, 5.travnja, naši gimnazijalci otišli su na izlet u Trst i Rijeku.

Izlet je bio ispunjen zabavnim trenutcima i veselim druženjem koje se nastavilo i nakon izleta. Unatoč lošem vremenu i kiši, uspjeli smo vidjeti mnogo toga i istovremeno smo uživali u razgledavanju. Krenuli smo oko 7 sati ujutro. Autobus je pokupio sve učenike i profesore te smo se preko Slovenije zaputili prema Italiji. Ozračje u autobusu bilo je poprilično monotono jer smo svi još uvijek bili pospani. U Trstu smo posjetili prekrasni dvorac Miramare. Miramare je dvorac izgrađen u 19. stoljeću za austrijskog nadvojvodu Maksimilijana i njegovu suprugu Charlotte od Belgije. Dvorac je smješten u blizini grada Trsta na obali Tršćanskog zaljeva. Miramare je danas jedan od najprepoznatljivijih tršćanskih motiva. Unutrašnjost dvorca posjeća nas na raskošnost i luksuznost u kojoj su prije nekoliko stoljeća živjeli  nadvojvoda i njegova supruga. Nakon obilaska dvorca i prisjećanja na njegovu zanimljivu prošlost, naše odredište bio je muzej znanosti u Trstu ili kako ga Talijani nazivaju „Immaginario Scientifico“. U muzeju znanosti imali smo mogućnost upoznati radionice različitih znanstvenih disciplina poput astronomije, biologije, kemije, fizike, matematike i drugih.  Djelatnici muzeja vodili su nas kroz nekoliko početnih radionica, a zatim smo imali mogućnost da ih samostalno isprobamo. Svirali smo na zvonu ispunjenom vodom, fotografirali se na fosfornom zidu, odvajali smo niti vode, razgovarali šapatom na udaljenosti od 30 m te smo svi na trenutak postali očarani svime  što smo tamo vidjeli. Nakon muzeja naš se izlet nastavio u središtu Trsta gdje smo dobili 3 sata slobodnog vremena. Neki su se prepustili razgledavanju  grada i mnogobrojnih trgovina dok su drugi muku mučili pokušavajući se sporazumjeti s djelatnicima slastičarnica i prodavaonica. Kada smo se ponovo sastali u dogovoreno vrijeme, svi smo bili obogaćeni novim iskustvima i trenutcima koje ćemo zasigurno dugo pamtiti. U večernjim satima napustili smo Trst i krenuli prema Rijeci. Kada smo stigli u  Rijeku, požurili smo u  Tower centar.  Neki su odlučili pogledati film u Cinestaru dok su drugi obilazili trgovine ili se sastajali s prijateljima iz osnovnoškolskih klupa. Vrijeme je naprosto proletjelo. Došlo je vrijeme povratka domovima.. Sve u svemu, svatko je s izleta ponio neki lijepi trenutak kojeg će se s veseljem uvijek rado sjetiti.

objavio: Zlatko Rendulić Marica Keča Anja Hoge   datum: 30. 4. 2014.

« Travanj 2024 »