Obilježavanje Dana planeta Zemlje

Dan za planet Zemlju, u srijedu 22. travnja 2015., slavi 45. rođendan. Za učenike i nastavnike naše škole organizirana je nastava u prirodi. Prema školskom kurikulumu namjena je takve nastave promicanje odgovornosti  prema prirodi, a glavni cilj provođenje ekološke akcije.

Nastava u prirodi započela je kao i obično u 8 sati. Ispred škole učenicima i nastavnicima pročitan je prigodan tekst o obilježavanju Dana planeta Zemlje u svijetu i Hrvatskoj. Prisjetili smo se da su prve akcije za spas našeg planeta počele 1970. godine u SAD-u, a Hrvatska se uključila u obilježavanje Dana planeta 1990., 20 godina kasnije.

Ovogodišnji slogan za spas našeg planeta glasi: „Naše je vrijeme za vođenje!“.  Ukazuje na nesposobnost svjetskih vođa i političke elite da umanje posljedice globalnog onečišćenja i klimatskih promjena. Može se protumačiti ovako. „Ako niste VI, svjetske vođe, znali pokazati NAMA, vrijeme je da svojim primjerom MI, narodi svijeta, pokažemo VAMA.“ Organizatori  akcija za spas planeta pokušavaju ove godine doprijeti do širokih masa u nadi da će poruke znanstvenika i stručnjaka, ali i sve ekstremnije vremenske prilike s kojima se suočavaju ljudi diljem svijeta, osvijestiti mase da svoje ponašanje prilagode okolišu te postanu svjesniji što znači održivo gospodarenje resursima.

Nastavni radni dan proveli smo na relaciji Čabar – Loknari – Štimci – Parg – Tropetarska stijena - Čabar. Već  smo se na samom početku puta susreli s rezultatima ekstremnih vremenskih prilika (ledoloma) koje su u veljači 2014. godine poharale naše šume. Putem smo skupljali smeće koje su nesmotreni ljudi ostavili za sobom. U toj su se akciji iskazali učenici 1.a i 4.a razreda te nastavnici. Posjetili smo meteorološku stanicu na Pargu. Na povratku u čabarsku kotlinu prolazili smo Poučnom stazom „Tropetarska stijena“.

objavio: Marica Keča   datum: 30. 4. 2015.