U školskoj knjižnici postavljena CNC glodalica

U petak 3. srpnja u školi je održana prezentacija  CNC glodalice koje su izradili nastavnik i učenici obrtničke škole uz pomoć donacija lokalnih gospodarstvenika i građana volontera.

Višegodišnja težnja za vlastitim CNC edukativnim strojem konačno je realizirana. Prvotna ideja bila je nabavka CNC stroja od dobavljača koje škole opskrbljuju edukativnim CNC strojevima. Cijena takvih strojeva iznosila je 32.000,00 do 35.000,00 kn. Škola tako velikih sredstava nema pa su se na adrese, uglavnom,  lokalnih gospodarstvenika i Grada Čabra, poslale zamolbe za donaciju financijskih sredstava. Kako je hrvatsko gospodarstvo, pa tako i čabarsko,  u krizi pristigle su donacije bile daleko manje nego li su zahtjevi za nabavku stroja. Došlo je do promjene plana; voditelj  projekta Radoslav Keča, dipl. ing. stroj.  predložio je da samostalno izrade CNC glodalicu.

Za realizaciju ovog projekta prikupljeno je 19.350,00 kn. Donatori su Grad Čabar, Lož Metalpres  d.o.o. Plešce, Pilana Krasno d.o.o., Geom d.o.o., Šimić-trgovina, Hrvatske šume, Građevinar d.o.o., Castelnuovo d.o.o., ZR „Zidar“, Građevinska radnja Branko Jotić, Turk Valter – završni radovi u građevinarstvu, Pilana Resman, Toni Trade d.o.o. te Limes Studio.

CNC glodalica postavljena je u prostorije školske knjižnice. Stroj u koji je utrošeno 19.000,00 kn vrijedi sigurno više od 30.000,00 kn i bolji je od CNC strojeva koji služe u edukativne svrhe. Na njemu se mogu izrađivati vrlo kvalitativni proizvodi od metala, plastike i ostalih materijala.

Na svečanoj prezentaciji CNC edukativne glodalice  voditelj projekta Radoslav Keča, nastavnik stručnih predmeta strojarske struke, uputio je riječi zahvale svim donatorima, a posebno se zahvalio ravnatelju na podršci ideje o izradi CNC stroja, poduzeću Lož Metalpres d.o.o. Plešce na čiju je pomoć mogao računati u svakom trenutku, Filipu Malnaru iz Prezida za podršku i stručnu pomoć u realizaciji ideje te Dominiku Malnaru za besplatne informatičke usluge.

Prezentaciji su, između ostalih,  nazočili obrtnici i privrednici Grada Čabra. Riječi pohvale za izvedeni projekt  uputili su bivši direktor Lož Metalpres d.o.o. Plešce  Antun Štimac, direktor Metapresa Niko Ožbolt, predsjednik Gradskog vijeća i predstavnik Hrvatskih šuma dr. sc. Josip Malnar te predsjednica Udruženja obrtnika čabra Olga Troha.

Svečanost je završila podjelom slatkih nagradi učenicima obrtnicima Adrianu Štimcu, 3.b, Goranu i Alojzu Janešu, 2.b koji tijekom školske godine nemaju niti jedan izostanak  s nastave. Slatke nagrade uručila im je stručna suradnica Marica Keča i naglasila da već petu godinu učenici obrtnici dobivaju nagrade za nula (0) izostanaka s nastave.

objavio: Marica Keča   datum: 9. 7. 2015.