Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje

Obilježavanje Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje završilo je prigodnim druženjem i gostovanjem lokalnog pčelara gospodina Antuna Arha u ponedjeljak 19. listopada nakon nastave.

Mjesec listopad tradicionalno je mjesec obilježavanja hrane.

U školi ispred ulaza u zbornicu postavljena je izložba s plodovima – voćem i povrćem – koji uspijevaju u našem goranskom podneblju.

Tijekom mjeseca na Satovima razrednog odjela (SRO) obrađivane su teme iz Zdravstvenog odgoja, modul: Živjeti zdravo. S mladima se raspravljalo o zdravoj i uravnoteženoj prehrani, upućeni su na preporučene namirnice te na važnost provođenja redovite i umjerene tjelesne aktivnosti, a sve u skladu sa znanstveno utemeljenim informacijama. Mladima se željelo  ukazati da je zdravlje više od tjelesnog, da ima mentalne, emocionalne, socijalne i druge komponente.

Učenici 3.a razreda pripremili su zanimljivu prezentaciju na temu: Ono si što jedeš stoga jedi dobro te nam pokazali vezu između konzumacije pojedine hrane, prije svega voća i povrća, na funkcioniranje pojedinih dijelova tijela. Ta se veza temelji na sličnosti oblika određenog  voća i povrća s ljudskim organima. Svoje su istraživanje završili poznatom Hipokratovom  izrekom: „Neka vaša hrana bude lijek, a vaš lijek vaša hrana.“

Završno zajedničko obilježavanje 19. listopada proteklo je ovako:

• Pčelinji proizvodi – predavanje pčelara Antuna Arh
  • Razredna izvješća o provedbi Zdravstvenog odgoja, modul: Živjeti zdravo
  • Višedimenzionalni model zdravlja – cjelokupno izvješće o održanoj radionici na SRO – učenici 4.a
  • Ono si što jedeš stoga jedi dobro - ppt. učenika 3.a razreda

Med kao dodatak prehrani obrađuje se u drugim razredima srednje škole. Mnogo više o medu i o ostalim pčelinjim proizvodima saznali smo od pčelara Antuna Arha, predsjednika Pčelarske udruge Čabar. Gospodin Antun Arh došao je u školu u pratnji svoje supruge koja nam je u učionici pripremila prigodnu izložbu pčelinjih proizvoda. Osim različitih vrsta meda bili su izloženi  propolis, cvjetni prah te proizvodi od pčelinjeg voska. Svi učenici i nastavnici sa zadovoljstvom i velikim zanimanjem  pratili su predavanje našeg poznatog pčelara.

objavio: Marica Keča   datum: 22. 10. 2015.