Čitanjem do zvijezda

U petak 11. prosinca točno u 12:00 sati održan je online kviz  znanja  pod nazivom „Čitanjem do zvijezda“.

Projekt „Čitanjem do znanja“ održava se već nekoliko godina diljem Hrvatske. Projekt je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola koji vole čitati knjigu i biti kreativni. Sastoji od dva dijela, (online) kviza znanja i multimedijskog uratka. Natjecanje u znanju je individualno, na školskoj razini može se natjecati neograničen broj učenika, a plasman na sljedeću razinu moguć je prelaskom bodovnog praga koji će se odrediti nakon što svi sudionici riješe test.

Multimedijski uradak (video, prezentacija, animacija, digitalni plakat/poster… u trajanju od dvije minute) može biti rad jednog učenika ili timski rad nekoliko njih.

Ovogodišnja tema natjecanja je Sa smijehom ozbiljno. Čitaju se naslovi humorističnog žanra. Tema multimedijskog uratka je Hamlete, a Shakespeare?. Ideja vodilja ovog natjecanja je lektirni naslov Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja Ive Brešana kojim započinje natjecanje na školskoj razini.

Dva su se učenika prijavila za natjecanje u online kvizu u našoj školi, Dorian Loknar i Nikol Petelin, oboje iz drugog razreda opće gimnazije. Učenici su postigli izvanredne rezultate, Dorian je riješio 97% testa, a Nikol 93%. Drugim riječima, to znači da je Dorian imao samo jedan netočan odgovor u kvizu od 30 pitanja, a Nikol dva netočna odgovora. Na školskoj razini pitanja u testu sastavljena su samo na temelju radnje ili fabule. Natjecatelji su doista pročitali knjigu Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja s razumijevanjem, a prošli mjesec utvrdili su gradivo gledajući istoimenu dramu u Satiričkom kazalištu Kerempuh.

Svi natjecatelji koji su postigli 24 i više bodova idu na županijsko natjecanje. Dakle, Dorian i Nikol  sada imaju zadatak da pročitaju novi naslov Budi Hamlet, pane Hamlete Tahira Mujičića.  Na županijskom natjecanju očekuju ih teži zadaci, poznavanje fabule obiju pročitanih knjiga, pitanja o piscu, prevoditelju, ilustratoru te dodatna pitanja o žanru.

Voditeljica provedbe projekta Čitanjem do zvijezda u školi je školska knjižničarka Marica Keča, a odvijanje natjecanja na školskoj razini pratile su nastavnice Danijela Peršić i Veronika Pochobradsky.

objavio: Marica Keča   datum: 18. 12. 2015.