Nastavni dan u prirodi

Bio je petak 22. travnja, Dan za planet Zemlju, za učenike i nastavnike škole bio je to nastavni dan u prirodi. Pješačenjem na relaciji Čabar – Loknari – Kukci – Čabar ostvarene su višestruke zadaće.

Izlet u prirodu sastavni je dio školskog kurikuluma. Relacija na kojoj smo se kretali uključuje posjet čabarskim zaseocima koji polako odumiru zbog depopulacije stanovništva. Nekolicina naših učenika još živi u njima i svakodnevno pješači do škole jer, osim osobnog, drugog prijevoza za njih nema. Pješačenje im ne predstavlja poteškoću, osim u danima obilnih kiša i velikog snijega.

Jedan od ciljeva koji smo htjeli postići ovim izletom jest razvijanje svijesti o potrebi kretanja, tj. pješačenja kao najjednostavnijeg i najsvrsishodnijeg oblika očuvanja i unapređenja zdravlja.

Učenice Dea Turk i Andrea Poje pješače do škole i natrag svakodnevno. Ove su se godine uključile u Projekt građanin, a cilj projekta je promicanje brige o vlastitom zdravlju. „Tijekom aktivnosti koje smo proveli u okviru Projekta građanin saznali smo da je tjelesna aktivnost dio zdravog načina života. To su potvrdila brojna istraživanja, na to nas upućuju svi zdravstveni djelatnici s kojima smo surađivali tijekom provođenja Projekta“ , izjavila je učenica 4.a razreda  Andrea Poje. A Dea Turk, koja je ove školske godine upisala prvi razred, smatra da bi trebalo što češće organizirati dane pješačenja ili što češće organizirati bilo kakve oblike tjelesnih aktivnosti u školi jer: „Danas mladi nisu motivirani da se bave sportskim aktivnostima poslije nastave. Tek nekolicina njih. Doduše, većinu slobodnog vremena provedemo u učenju, a vrijeme koje nam preostane provodimo uz računalo ili pametni telefon.“

Izlet je način da se kod učenika razvija privrženost i odgovornost za očuvanje prirodnog i kulturnog bogatstva koji ih okružuje. Na izletu učenici prate zbivanja u okolišu, predlažu i pokreću aktivnosti za njegovo očuvanje i uređenje. Krenuli smo na izlet s vrećama za smeće i gumenim rukavicama s namjerom da putem prikupimo smeće, prije svega plastični otpad, koji su nesmotreni ljudi odbacili u prirodu. S ponosom možemo reći da smeća nije bilo na stazama kojima smo se kretali. Razgovarali smo o tome i zaključili:  1. smeća nema jer nema ni ljudi ili 2.  ekološka osviještenost ovdašnjih mještana je izuzetno dobra. A, istinit je i 1. i 2. zaključak!

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 27. 4. 2016.