Školski izlet na otok Rab

Ravnatelj škole prof. Kristijan Rajšel, nositelj aktivnosti „Putujemo hrvatskom“  prema školskom kurikulumu 2015./2016., odveo nas je 28. svibnja na izlet na otok Rab.

Za mnoge je učenika i nastavnike otok Rab poznata destinacija za obiteljsko ljetovanje, neki su, pak, otok posjetili prvi put, no kako bilo da bilo asocijacija na „Rab“ kod sviju nas izmamila je smiješak.  „Ići na Rab“ u našem kraju znači ići na liječenje u psihijatrijsku bolnicu koja se nalazi na otoku.

Najveći dio dana proveli smo u vožnji autobusom do odredišta.  Iskoristili smo ga za međusobno druženje i slušanje glazbe. Vrijeme je bilo pravo ljetno pa nam je vožnja katamaranom bila vrijeme koje smo iskoristili za sunčanje. Prema planu puta samo smo pet sati mogli provesti  na otoku.

Prvo smo posjetili staru jezgru grada Raba. Oduševile su nas male i uske uličice te predivan pogled na okolni  morski pejzaž.  Zahvaljujući toplom suncu većina je bila nestrpljiva, jedva je čekala da se uputimo u Lopar na Rajsku plažu.

No, prije kupanja i sunčanja posjetili smo mjesto Kampor , odnosno spomen groblje Kampor. Tu je za vrijeme Drugog svjetskog rata bio talijanski fašistički koncentracijski logor. U njemu se nalazilo približno 15.000 zatočenika, i to uglavnom Hrvata iz Gorskog kotara, Židova i Slovenaca. Od gladi i teških uvjeta života, posebice u zimskom i ljetnom razdoblju umrlo je više od 4000 ljudi (od kojih je imenom i prezimenom poznato tek 1490). U tišini smo obišli groblje; mnogi od nas pronašli su nadgrobne pločice s natpisom svojih rođaka i zapalili svijeće.

Prema službenim mrežnim stranicama otok Rab je nazvan „sretan otok“ zahvaljujući  brojnim pješčanim plažama s mnogim malim slikovitim uvalama, što su turisti iz cijelog svijeta prepoznali još prije gotovo 125 godina. Tradicija se nastavlja i danas, kada je Rab zahvaljujući kristalno čistom, toplom i plitkom moru idealna destinacija za cijelu obitelj. Na otoku svatko može pronaći svoju idealnu plažu ovisno o vlastitim željama.

Mi smo posjetili najveću i najpoznatiju pješčanu plažu - Rajsku plažu u Loparu. Plaža se prostire  u dužini od gotovo 2 kilometra i nudi najrazličitije turističke sadržaje. Nagrađena je "Plavom zastavom" zbog kvalitete vode, očuvanja okoliša i sigurnosti. Čak je dospjela na CNN-ovu listu Top 100 svjetskih plaža.

U ovo doba godine plažu se već zaposjeli brojni strani i domaći turisti. Kupanju, sunčanju i uživanju u drugim sadržajima na plaži pridružio se i velik broj naših učenika.

Pri povratku autobusom se širila toplina suncem opaljenih tijela i miris mora.

objavio: Marica Keča   datum: 3. 6. 2016.