Dan sjećanja na žrtve Holokausta / Sjećanja na Kampor

Iako je 27. siječnja Dan sjećanja na žrtve holokausta, dan sjećanja na milijune Židova koji su ubijeni ili na bilo koji drugi način lišeni života,  toga se dana prisjećamo stradanja svih žrtava zloglasnog fašističkog režima. Gledajući dokumentarni film Sjećanja na Kampor, prisjetili smo se stradanja žitelja grada Čabra u koncentracijskom logoru Kampor na otoku Rabu.

Nijedna školska godina nije protekla bez sjećanja na masovna stradanja ljudi koja su se dogodila u Drugom svjetskom ratu pa tako ni ova.

„Ne zaboravilo se, ne ponovilo se!“

Stručna je suradnica uredila tematski pano o holokaustu sa zastrašujućim slikama o zloglasnom poljskom logoru  Auschwitzu  te zastrašujućim brojkama ubijenih Židova i ostalih etničkih, vjerskih i političkih skupina u nacističkoj kampanji  tijekom Drugog svjetskog rata. Provedena je aktualizacija nastave  povijesti  koju je ove školske godine proveo ravnatelj i ujedno profesor povijesti, Kristijan Rajšel. Učenicima 4.a razreda projiciran je dokumentarni film Sjećanja na Kampor autora Rasima Karalića.

„Ovaj dokumentarni film intimna je ispovijest  preživjelih logoraša koncentracijskog logora Kampor na otoku Rabu.  To je priča o stradanjima, patnji i smrti najmilijih, priča o borbi za preživljavanjem, o najdubljim iskrenim ljudskim osjećajima i privrženosti stvorenoj u najtežim trenucima njihova života.“ navodi autor filma. Među preživjelima učenici su prepoznali svoje daljnje rođake i susjede.

Logor Kampor jedan je od brojnih nacističkih logora smrti u kojem je stradalo najviše ljudi iz područja grada Čabra tijekom Drugog svjetskog rata. Naime, tijekom 1942. godine vojska fašističke Italije na području okupiranih dijelova tadašnje Jugoslavije vršila je likvidacije, palež i deportaciju stanovništva u koncentracijske logore. Procjenjuje se da je u Kamporu izgubilo život oko 4000 ljudi, među njima bili su Hrvati iz Gorskog kotara, Židovi i Slovenci.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 11. 2. 2022.