Imaš barem tri razloga da ne probaš Red Bull, Hell, Burn...

U periodu od 15. ožujka, kada se obilježava Svjetski dan zaštite potrošača, do 7. travnja, kada se obilježava Svjetski dan zdravlja, stručna suradnica i razrednici organizirali su interaktivne radionice čiji je glavni cilj bio promocija zdravlja.

Prema istraživanju Europske agencije za sigurnost hrane u 16 država članica EU-a, energetske napitke konzumira 68 % adolescenata u dobi od 10 do 18 godina. Prema podatcima iz Hrvatske, 86% 16-godišnjaka konzumira energetska pića, a čak 47% njih miješalo je ta pića s alkoholom.

Svakodnevno se putem javnih medija  reklamira neko energetsko piće. Brojne internetske stranice pišu o „dobrobiti“ energetskih napitaka. Proizvođači nastoje postojeća energetska pića obogati količinom postojećim ili dodatkom novih sastojaka koji „trenutno podižu“ energiju tijela.

Srećom, nailazimo i na sve više mrežnih stranica na kojima se javljaju razni stručnjaci, prije svega medicinski stručnjaci, koji upozoravaju na štetno djelovanje energetskih napitaka.

Potaknuta tim podacima, ali i svakodnevnim susretima  s učenicima koji konzumiraju energetsko piće, stručna je suradnica organizirala (povodom Svjetskog dana zaštite potrošača) interaktivno predavanje za učenike. Prvi je dio predavanja bio namijenjen upoznavanju učenika s pravima i odgovornostima potrošača te s podacima na deklaraciji proizvoda.

Drugi se dio predavanja odnosio na analizu deklaracije s energetskih pića: Red Bull, Hell i MTV UP, analizu popisa sastojaka koji se nalaze u tim napitcima. Analizirani su, doslovce, svi navedeni sastojci i njihovo djelovanje na ljudski organizam. Tako su učenici mogli vidjeti da energetski napitci sadrže velike količine kofeina, šećera, taurina i drugih potencijalno opasnih sastojaka po ljudsko zdravlje. Izračunavali su količinu kofeina i šećera u pojedinom napitku te dobivene podatke uspoređivali s podatcima o dopuštenim vrijednostima dnevnog unosa u organizam. Osim kofeina i šećera, energetski naptici potencijalno su opasni za ljudsko zdravlje jer su pakirani u aluminijskoj ambalaži. Veće količine aluminija u tijelu povezuju s nizom tjelesnih i  mentalnih poremećaja.

Predavanje je završilo savjetom stručne suradnice: „Imate barem tri razloga da ne konzumirate energetska pića, zbog velike količine kofeina, velike količine šećera, ali i zbog ALU ambalaže u kojima se piće dostavlja na tržište.“ Također im je dala savjete što umjesto energetskog pića.

Priča o energetskim napicima završila je na satovima razrednika. Naime, razrednici su sa svojim razredima proveli radionicu o zdravlju. Upoznali su učenike s pojmom zdravlja u svim oblicima ljudskog ponašanja i prihvaćanja zdravog života kao životnog cilja. Radionice su završile izradom „cvijeta zdravlja“ koje krase veliki školski pano.

Priloženi dokumenti:
Umjesto_eneretskih_pica.jpg (623.27 KB)

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 26. 4. 2022.