Noć knjige 2022.

Jedanaesta po redu manifestacija Noć knjige ove je godine trajala četiri dana, od 22. do 25. travnja. Budući da su učenici bili na proljetnim praznicima, Noć knjige je  u školi organizirana prvi dan poslije praznika, u ponedjeljak 25. travnja. Povodom Noći knjige za učenike i nastavnike bilo je organizirano druženje s domaćim autorom Slavkom Malnarom.

Projekt Noć knjige pokrenut je 2012. godine. Cilj projekta bio je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Ove je  godine povodom Noći knjige upriličeno druženje s lokalnim autorom i istraživačem čabarske povijesti Slavkom Malnarom. Slavko Malnar napisao je dvadesetak knjiga. Većinu knjiga napisao je na domaćem govoru. Dobitnik je brojnih nagrada, osobito za doprinos zavičajnoj i nacionalnoj kulturi i znanosti, hrvatskoj povijesti, etnografiji i leksikografiji, a posebice dijalektološkoj – kajkavskom govoru.

Nakon što ga je predstavila voditeljica Narodne knjižnice „Ivan Žagar“ Čabar, Sintija Žurga, naš je Slavko predstavio prisutnima povijest čabarskog kraja, kronološki, od antičkog doba do sadašnjosti. Kazivanje o povijesti čabarskoga kraja temeljeno je na istoimenoj knjizi koju je autor napisao „Povijest čabarskog kraja“, a  koja se s pravom smatra spomenikom povijesti čabarskog kraja jer do tada čabarski kraj nije imao ovakve knjige. Bilo je vrlo ugodno slušati autora kako govori o prošlosti našeg kraja. A, kako i ne bi bilo, kad je autor, vidljivo, s puno ljubavi,  proučio brojnu arhivsku građu, bezbroj pisanih i tiskanih izvora, ali i kazivanja starijih ljudi da bi napisao knjigu od petstotinjak stranica.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 2. 5. 2022.