Državno Natjecanje i smotra "Opisujemo sustave"

19. i 20. svibnja 2022. učenici naše škole Jan Kocet (3. a)  i Andrija Janeš (2. a) sudjelovali su na državnom Natjecanju i smotri „Opisujemo sustave“ koje se održavalo u Trogiru i postigli veliki uspjeh. - oboje su osvojili prvo mjesto. Na putu do uspjeha vodila ih je njihova mentorica Valentina Tomac, profesorica geografije.

Izvješće Andrije Janeš:

Natjecanje „Opisujemo sustave“ održavalo se u tri dijela i podijeljeno je u dvije kategorije. Jednu kategoriju činili su učenici prvih i drugih, dok su drugu kategoriju činili učenici trećih, četvrtih i petih razreda srednje škole.  Prvi dio obuhvaćao je pisanje istraživačkog rada koji je povjerenstvo pregledalo i ocijenilo. Najbolji radovi pozvani su na državnu razinu natjecanja koja se sastojala od pisanja ispita te prezentiranja samog istraživačkog rada. Tema Janovog istraživačkog rada bila je „Funkcionalnost centralnog vodovodnog sustava u Čabru“, a moja tema bilo je pitanje „Treba li se EU okrenuti nuklearnoj energiji“.

U Trogir smo krenuli ranije, 19. svibnja, sa ciljem da razgledamo grad prije otvorenja natjecanja. Razgledali smo kaštel Kamerlengo i katedralu sv. Lovre. Nakon razgledavanja grada uputili smo se u hotel Medena u kojem se održavalo natjecanje. Odmah nakon otvorenja pisali smo ispit koji se sastojao od teksta vezanog uz određen sustav te pitanja vezanih uz njega. Istoga dana  objavljeni su rezultati i poredak po bodovima, pojedinačno za istraživački rad, ispit te ukupni rezultat. U ukupnom poretku i Jan i ja zauzeli smo 1. mjesto. Razlika između mene i učenice koja je zauzela drugo mjesto bila mala stoga je bilo važno kako ću odraditi izlaganje svoga rada. Drugi dan, u petak 20. svibnja, održalo se prezentiranje našega istraživanja. Prezentiranje smo odradili bez nekih većih poteškoća, iako je prije njega bilo malo nervoze. Stiglo je proglašenje pobjednika na kojemu je Jan zauzeo prvo mjesto u svojoj kategoriji, ali i ja u svojoj. Bio je to veliki uspjeh za nas, učenike tako male škole.

Bilo je to lijepo iskustvo kroz koje smo naučili nešto novo i upoznali razne učenike iz cijele Hrvatske. Puno njih nikad nije čulo za Čabar, ali to smo promijenili te su mnogi od njih komentirali kako bi ga voljeli doći posjetiti. Nadamo se da će biti još prilika za ovakva iskustva kao i ovakvih velikih uspjeha.

objavio: Marica Keča Valentina Tomac Andrija Janeš   datum: 26. 5. 2022.