Obilježen Međunarodni dan srednjoškolaca

U sklopu aktivnosti obilježavanja Međunarodnog dana srednjoškolaca u srijedu 23. studenog od 11 do 13 sati učenici su pratili nogometnu utakmicu Hrvatska - Maroko koja se igrala na  Svjetskom prvenstvu u nogometu u Kataru.

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se u spomen na praške studente i srednjoškolce, koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje održanog  17. studenog 1939. godine, strijeljani bez suđenja. Ovaj dan povezan je s Deklaracijom o pravima srednjoškolaca čiji je cjelokupni tekst stručna suradnica postavila na informativni pano.

Prije početka utakmice zamjenik predsjednika Vijeća učenika Goran Ožbolt pročitao je nazočnima vijest o tužnom događanju u Pragu davnog 17. studenog 1939. godine – danu koji se već godinama obilježava kao Međunarodni dan srednjoškolaca/studenata, a zatim je pozvao učenike na sportsko navijanje. Učenici i nastavnici udobno su se smjestili i pomno pratili utakmicu. Većina njih nosila je kockaste navijačke dresove. Iako golovi nisu pali, nije ponestalo navijačkog duha do kraja utakmice.

Ideja da se Međunarodni dan srednjoškolaca obilježi gledanjem „važne“ utakmice na Svjetskom nogometnom prvenstvu potekla je od predsjednika Vijeća učenika Adrijana Godeše. A, nekoliko dana kasnije, ministar obrazovanja Radovan Fuchs, izjavio je da će se u školama moći gledati utakmice hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Kataru!

S predmetnim nastavnicima dogovoreno je kako će se nadoknaditi propušteno gradivo.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 28. 11. 2022.