Čitam, dakle jesam.

Mjesec hrvatske knjige nacionalna je manifestacija koja svake godine od 15. listopada do 15. studenoga raznim aktivnostima promiče kulturu čitanja i pisanja. Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige posvećen je mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih, a izabran je slogan – „Misli na sebe – čitaj“.

U prosjeku ljudi malo čitaju i pišu, čak i ako su pismeni tek 16% vremena čitaju, odnosno 9% pišu od ukupnog vremena koje provedu u komunikaciji. S druge strane, govorenje je u našim životima zastupljeno s 35%, a slušanje s 40% (prema D. Miljković, M. Rijavec: Razgovori sa zrcalom) Ono što nam najviše treba, osobito tijekom školovanja, najmanje koristimo.

Školska knjižničarka i nastavnica hrvatskoga jezika ove su godine osmislile aktivnost koju su nazvale „Čitam, dakle jesam.“ kako bi potakle učenike na korištenje knjižnice, knjige i, naravno, na čitanje.

Nakon kratkog uvodnog predavanja učenici su se uputili u potragu za knjigom prema vlastitom izboru.  Tako su se upoznali s vrstom i prostornim smještajem građe školske knjižnice. Veći dio knjižnične građe nalazi se u knjižnici, dio se nalazi u uredu psihologinje, a dio u učionici povijesti. Mogli su vidjeti da je knjižnična građa smještena na policama i ormarima prema određenom redu, tj. UDK klasifikaciji. Nekima je čak trebao UDK priručnik kako bi došli do željene skupine knjiga.

Kad su odabrali knjigu prema vlastitom izboru, cijeli se razred skupio u knjižnici ili učionici kako bi svojim kolegama iz razreda naglas pročitao zanimljiv odlomak iz odabrane knjige. Čitali su se tekstovi različitih stilova i oblika. Neki su učenici objašnjavali vlastiti odabir UDK skupine ili knjige, povezivali su informacije i ideje iz teksta sa svojim znanjem, iskustvom i drugim izvorima. Neki su obraćali pažnju na podatke o autoru, izdanju i nakladniku izdanja… Bilo je onih koji su tekst pročitali naglas bez komentara, s oduševljenjem, i onih koji su se izgubili u traženju.

Cilj aktivnosti bio je u potpunosti ostvaren, na zadovoljstvo voditeljica i na zadovoljstvo učenika.

Učenici su se slobodno kretali kroz razne prostore u školi, nisu bili ograničeni u izboru knjiga. Mnogi su nakon ove aktivnosti posudili knjigu koju inače ne bi nikad uzeli za čitanje. Saznali smo mnogo zanimljivosti iz pročitanih ulomaka, naučili nešto novo, iznenadili se, nasmijali, „ostali bez teksta“…

Na kraju provedene aktivnosti knjižničarka je mladima preporučila da čitaju barem 5 minuta dnevno, godišnje će tako pročitati otprilike 6 knjiga.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 6. 12. 2022.