Prosinac 2022.

U posljednjem mjesecu 2022. godine obilježili smo Svjetski dan AIDS-a, Mjesec borbe protiv ovisnosti i Dan čovjekovih prava. Uključili smo se u Caritasovu akciju „Za 1000 radosti“. Bili smo na izlet u Sloveniju, organizirali zabavni program posljednjeg dana 1. polugodišta, organizirali degustaciju svjetskih delicija na nastavi Geografije…

Početak mjeseca prosinca započeo je obilježavanjem Svjetskog dana AIDS-a. Tom je prilikom učenicima prikazivan edukativni film Transit u kojem se mladima željelo prikazati kako se HIV/AIDS može proširiti nizom kontinenata te ih potaknuti na pomni odabir spolnih partnera. Kao i svake godine, na školskom panou stručna je suradnica izvjesila podatke o incidenciji HIV/AIDS-a u Hrvatskoj i svijetu.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15. studenog do 15. prosinca, učenici su sudjelovali u radionicama. Tema radionice za učenike drugog i trećeg razreda bila je Alkohol i mladi, a za učenike 4.a razreda organizirana je radionica Ovisnost. Radionice je vodila stručna suradnica Marica Keča.

Povodom Dana čovjekovih prava učenica 4.a razreda, Marina Šoštarić, održala je interaktivnu prezentaciju na temu Ljudska prava u povijesti i danas koju je izradila za potrebe nastave iz Geografije. Učenici i nastavnici bili su oduševljeni održanom prezentacijom u kojoj je Marina pokazala uspješno korištenje znanja, ICT tehnologije i različitih izvora informacija. Drugi dio događanja koji je vezan za ljudska prava proveo se pod nazivom Inkluzija. Predstavnici Udruge Filmaktiv, Maja Ogrizović i Edin Blažević, učenicima su predstavili „inkluziju“ kao pojam i „inkluziju“ u filmskom stvaralaštvu i filmskoj kulturi.

Ove smo godine bili vrlo brzi u prikupljanju novčanih sredstava prodajom prigodnih kartica dobrica koje nam je dostavio Hrvatski Caritas te se tako uključili, po 20. put, u božićnu akciju „Za 1000 radosti“.

Budući da živimo u pomalo izoliranom dijelu Hrvatske, želja nam je bila da u ovogodišnje adventsko vrijeme odemo na izlet izvan grada Čabra.  Nastavnica Tjelesne i zdravstvene kulture Ana Matrljan Uljanić organizirala je izlet u Sloveniju. Posjetili smo Bled i Ljubljanu. Osim razgledavanja Bleda i Bledskog jezera sudjelovali smo na prezentaciji o Nacionalnom parku Triglav, prvom nacionalnom parku u Europi. Poslijepodne smo proveli u shoppingu i adventskom ugođaju u Ljubljani.

Posljednji dan u prvom polugodištu završio je druženjem učenika i nastavnika u zabavnim aktivnostima koje su pripremili ovogodišnji maturanti, učenici 4.a razreda.

Istaknuli smo samo neke od većih aktivnosti u prosincu 2022. Bilo je događanja i na redovitoj nastavi. Najzanimljivije je bilo na nastavi Geografije. Učenici su izradili karte tradicionalne hrane (Taste Maps) po regijama svijeta i Hrvatske te nas ponudili nekim primjerima hrane koju su sami pripremili.

Već smo zakoračili u novu 2023. godinu. Učenicima i njihovim roditeljima želimo sve najbolje, obilje zdravlja, sreće i uspjeha.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 10. 1. 2023.