Siječanj 2023.

Nakon povratka u školske klupe stručna je suradnica zajedno s maturantima obilježila Svjetski dan smijeha. Ravnatelj je, kao nastavnik povijesti, organizirao obilježavanje Dana sjećanja na Holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.  Započelo je školsko natjecanje u znanju.

Svjetski dan smijeha  1998. godine utemeljio je indijski liječnik Madan Katarie, a obilježava se 10. siječnja kako bi se potaknulo ljude na smijeh jer smijeh je zdrav, bitan i dobar. Još su stari Grci govorili da je „smijeh dar bogova“. Znanstveno je dokazano da je smijeh najbolji lijek protiv mnogih bolesti, prvenstveno protiv stresa koji je u suvremenome načinu života u svakodnevnome porastu. Nakon radionice, koju je vodila stručna suradnica na kojoj se raspravljalo o terapijskom djelovanju smijeha, dogovoreno je kako će maturanti urediti školski pano te tako ostalim učenicima približiti informacije o pozitivnom učinku smijeha na tjelesno i mentalno zdravlje.

Na Dan sjećanja na Holokaust i sprječavnje zločina pritiv čovječnosti  stručna je suradnica izradila prigodni plakat i postavila ga ispred ulaza u učionicu povijesti. Ravnatelj, ujedno i nastavnik povijesti, proveo je aktualizaciju nastave povijesti te organizirao gledanje prigodnog filma. U filmskoj projekciji prikazana su stradanja i patnje ljudi našeg kraja tijekom Drugog svjetskog rata. Učenici su mogli vidjeti kakvom su sve nepravednom i neljudskom ponašanju bili izloženi njihovi pretci, koja su im sve ljudska prava bila povrijeđena i uskraćena, kako je rat kao najteži oblik nasilja uništio brojne živote te kakav je trag ostavio na preživjelima. „Konačan ishod takvog poučavanja je razviti osjećaj empatije prema žrtvama te uživiti se u situacije, priče pojedinaca i moralne dvojbe.“ izjavio je ravnatelj.

Kao i svake školske godine velik se broj učenika prijavio za natjecanje u znanju u brojnim odgojno-obrazovnim područjima. U siječnju se održalo natjecanje iz Engleskoga jezika, Matematike, Geografije i Informatike.  O postignutim rezultatima pisat ćemo nešto kasnije.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 22. 2. 2023.