Noć knjige 2023.

Obilježili smo manifestaciju Noć knjige. Ove je godine trajala u razdoblju od 22. do 23. travnja. Iz objektivnih razloga događanje u našoj školi organizirano je u ponedjeljak 24. travnja. Povodom Noći knjige za učenike i nastavnike bilo je organizirano druženje s domaćim autorom i likovnim umjetnikom Andrejom Zbašnikom.

Kao što je poznato, projekt Noć knjige pokrenut je 2012. godine. Cilj mu je da se putem jedinstvene manifestacije potakne kultura čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te  poticanje razgovora o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) te Dan hrvatske knjige (22. travnja).

Ove je  godine povodom Noći knjige školska knjižničarka organizirala druženje s lokalnim autorom i likovnim umjetnikom Andrejom Zbašnikom. Tema susreta bila je: Kreativno izražavanje subjektivne vizije vlastitog identiteta. Druženje je proteklo prema sljedećem protokolu:

• predstavljanje autora
  • objašnjenje teme
  • predstavljanje romana Logor Eja
  • uvid u postmodernizam s aspekta povijesti likovne umjetnosti
  • crtanje autoportreta na temelju imaginacije u kontekstu osnovne informacije.

Nakon objektivnog i subjektivnog predstavljanja autor je prisutnima morao obrazložiti i tematiku druženja. Sve se odvijalo u postmodernističkom i filozofskom kontekstu. I sam roman Logor Eja filozofski je roman bez fabule. Nakon predstavljanja romana, pri kraju druženja, okušali smo se u crtanju olovkom/kemijskom olovkom temeljem vlastite imaginacije. Nadišli smo sami sebe u kreativnosti i mašti! Radovi su izloženi ispred školske knjižnice.

Predložena tema Noći knjige 2023. bila je „Sanjaju li roboti električne knjige?“ s ciljem propitivanja fenomena umjetne inteligencije. To nije bila tema našeg druženja, ali je sam autor u nekoliko navrata u svom romanu progovarao o umjetnoj inteligenciji i tako smo se na neki način dotakli predložene teme.

U sklopu manifestacije Noć knjige 2023. učenice 3.a razreda (Nikolina, Nika i Ana) na izbornoj su nastavi iz Hrvatskoga jezika izradile plakate o Mariji Jurić Zagorki i Antunu Gustavu Matošu. Plakati su nastali u prigodi obilježavanja 150. godine njihova rođenja i postavljeni su na pano ispred školske zbornice.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 25. 4. 2023.