Gdi for Education 2023.

Srednja škola Vladimir Nazor Čabar jedna je od četiri najuspješnije škole koje su se istaknule na natječaju GDi for Education 2023. Zbog kvalitete projekta i velikog potencijala za doprinos zajednici, tvrtka GDi je odlučila podupirati njegovo provođenje donacijom drona, opreme za analizu vode i podrške stručnjaka u korištenju geoinformacijskih tehnologija.

Škola će pod vodstvom prof. Valentine Tomac u sklopu projekta „Dolinom Čabranke” sljedeće četiri godine pratiti tok rijeke Čabranke, pronalaziti uzroke zagađenja vode i ponuditi rješenja za unaprjeđenje centralnog vodovodnog sustava. Motivacija za provođenje ovoga projekta bio je problem sa zdravstveno neispravnom vodom i poteškoćama u funkcioniranju centralnog vodovodnog sustava u kraju tako bogatom vodom koji se često naziva i „zelenim srcem Hrvatske“. Kako bi došli do relevantnih zaključaka, učenici će izmjeriti duljinu toka Čabranke, dobiveno usporediti s podacima u Statističkom ljetopisu DZS-a i drugim relevantnim izvorima i utvrditi je li došlo do odstupanja te je li do promjena u toku rijeke došlo zbog izvedenih hidrotehničkih zahvata. Nadalje, pomoću donirane opreme za analizu vode ispitat će kakvoća vode u rijeci Čabranki, definirati uzroci zagađenja te pronaći rješenje problema. Osim toga, planirano je i praćenje u protoku i vodostaju rijeke tijekom godine kao i akcije čišćenja korita i doline Čabranke.

Početak programa GDi for Education 2023. u Srednjoj školi Vladimir Nazor Čabar obilježili smo 19. travnja 2023. godine edukacijskom glazbenom radionicom koju su održali Hojsak & Novosel, dobitnici Porina i međunarodno hvaljeni hrvatski duo koji izvodi jazz&world music na tamburici i kontrabasu. Oni su također bili izvođači na koncertu u zagrebačkoj Tvornici kulture prilikom kojeg su prikupljene donacije za četiri škole s najperspektivnijim projektima u Gorskoj Hrvatskoj.

Priloženi dokumenti:
Duo_Hojsak_&_Novosel.jpg (199.92 KB)
Preuzimanje_nagrade.jpg (198.49 KB)
U_ocekivanju_koncerta.jpg (235.14 KB)

objavio: Marica Keča Valentina Tomac   datum: 5. 5. 2023.