Na nacionalnoj razini u Mreži čitanja

Treća, nacionalna, razina kviza znanja Mreža čitanja za srednje škole održala se u petak, 12. svibnja s početkom u 12:00 sati. Online kviz znanja rješavale su učenice 4.a razreda Marija Dorić i Karmen Frbežar.

Natjecanje Kviz znanja i kreativnosti „Mreža čitanja“ sastoji se od dva dijela:
kviza znanja i izrade kreativnog multimedijskog uratka. Ovogodišnja tema natjecanja bila je „U mreži različitosti“. Ove se godin, naime, pokušavala uvažiti raznolikost čitateljskih ukusa srednjoškolaca te su pripremljena djela različitih žanrova.

U kvizu znanja učenici su odgovarali online na pitanja iz sljedećih knjiga:

1. Živjeti / Jelena Kastaneti, ljubavni roman,
  2. Šest vrana / Leigh Bardugo, fantastični roman,
  3. Voštani princ / Miro Morović, kriminalistički roman.

Za svaku razinu natjecanja čita se jedna knjiga više, za školsku razinu prva knjiga, za regionalnu razinu prve dvije knjige, a za nacionalnu razinu sve tri knjige.

Multimedijski uradak vezuje se uz temu i temelji se na popularizaciji čitanja literature na zadanu temu. Treba izraditi multimedijski uradak u trajanju od dvije do najviše tri minute.

Učenici naše škole izrazili su želju za natjecanje u online kvizu znanja. Na školskoj razini sudjelovalo je 5 učenika, Nika Kovač i Dorijan Leš iz 2.a razreda te Marija Dorić, Karmen Frbežar i Adrian Goeša iz 4.a razreda. Svi su učenici zadovoljili uvjete na školskoj razini te su stekli uvjete za natjecanje na županijskoj razini. Na županijskoj razini Marija i Karmen su postigle izvanredne uspjehe, riješile su 95, odnosno 92 % zadataka na online kvizu znanja i time osigurale put za natjecanje na najvišoj, nacionalnoj, razini. U petak 12. svibnja točno u podne učenice su pristupile online nacionalnom kvizu uz prisustvo mentorice Marice Keča, školske knjižničarke, i Danijele Peršić, nastavnice Hrvatskoga jezika. Karmen je postigla 58/75 bodova odnosno 77% riješenosti testa, a Marija 54/75 boda, tj. 72%.

Čestitamo maturanticama na postignutom uspjehu!

P.S. Uz čitanje gore navedenih knjiga učenicu su čitale i dodatnu literaturu koja se odnosila na autore, ilustratore, izdavače… Učenice su redovite korisnice školske knjižnice, posuđuju školsku lektiru, ali i brojna druga nelektirna djela.

Nakon završene nacionalne razine natjecanja i objave rezultata organizatori su za sve sudionike Mreže čitanja organizirali virtualni književni susret s književnicima Jelenom Kastaneti i Mirom Morovićem koji se održavao u srijedu 17. svibnja. Jednosatnom ugodnom druženju s hrvatskim književnicima pridružile su se učenice Marija i Karmen te Marica, školska knjižničarka.

Sva tri djela iz ovogodišnje Mreže čitanja nalaze su u školskoj knjižnici.

Roman „Živjeti“ priča priču o obitelji, prijateljstvu i ljubavi. Poznata hrvatska spisateljica Jelena Kastaneti upoznat će vas s Alexom i Lenom u trenutku kada im čitav život projuri pred očima. Uz otkucaje srca koji će vas držati u neizvjesnosti do samog kraja romana, s ovim ćete likovima proživjeti najdirljivije trenutke.

„Šest vrana“  je fantastični roman o šestero opasnih odmetnika, predvođenih čudom od djeteta Kazom Brekkerom, koji se spremaju poduzeti nemogući pothvat. Hoće li uspjeti u svom naumu?

Kriminalističkim romanom „Voštani princ“ Miro Morović uvest će vas u svijet Andrewa Framea, detektiva koji pokušava riješiti dva naizgled nepovezana slučaja. Oni se ipak počinju preklapati kada se u priču uplete bajka o Voštanom princu…

Priloženi dokumenti:
Mreza_citanja_2023.jpg (321.10 KB)
Na_nacionalnom_online_kvizu.jpg (81.72 KB)
Virtualni_knjizevni_susret,_poziv.jpg (11.07 KB)

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 19. 5. 2023.