„Na Tri kralja ili kako hoćete”

U petak, 27. listopada posjetili smo Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca u Rijeci.

U kazalištu su učenici 3. razreda opće gimnazije, u pratnji profesorice hrvatskoga jezika Danijele Peršić te stručne suradnice Marice Keča, pogledali Shakespeareovu komediju „Na Tri kralja ili kako hoćete“  u sklopu projekta (Za)voli kazalište pod pokroviteljstvom PGŽ-a čiji je cilj razvoj kazališne publike - učenika srednjih i osnovnih škola na području županije.

„Na Tri kralja ili kako hoćete” najizvođenija je i najpopularnija Shakespeareova komedija.

Temelji se na naizgled klasičnom ljubavnom trokutu u kojem djevojka prerušena u mladića zavodi ženu u ime muškarca kojeg voli, a ta se žena pak zaljubljuje u djevojku misleći da je mladić. Redateljica Franka Perković i dramaturg Goran Ferčec u Shakespeareovu su priču utkali i iskustva našeg vremena - priču o spolnom i rodnom identitetu, zabuni, zabludi, krivim odlukama, žudnji, laži, gluposti… „Ovo scensko „čitanje“ Shakespearea namjerava sagledati navedene teme u današnjem vremenu, produbiti pitanja o fluidnosti identiteta te pozvati na prihvaćanje onih iskaza i izazova ljubavi koji se odvijaju izvan društveno normiranih diskursa i praksi.“ (iz programa HNK)

Svakako treba istaknuti da se pozornica za ovu priliku preselila i u prva četiri reda gledališta i u lože, a dio publike našao se na pozornici kako bi se stekao dojam da nismo u kazalištu, nego u stvarnom životu. Naravno, razlog je tome Shakespeareov moto - „Cijeli je svijet pozornica!“. Aleksandra Stojaković Olenjuk, Tanja Smoje i Edi Čelić bili su u ulogama Viole, Olivije i Orsina, a uz njih nastupili su i Jasmin Mekić, Jelena Lopatić i Dean Krivačić te mladi glumac, Lokvarac, Kristijan Petelin.

Glumci i autorska postava ispraćeni su oduševljenim povicima i pljeskom publike.

„Naši su trećaši bili oduševljeni odlaskom u HNK Ivana pl. Zajca Rijeka i predstavom koju su gledali. Konačno, nakon niz godina,  odlučile smo odvesti „školu u kazalište“. To je neusporedivo bolje od „kazališta u školi“. Ne samo izoliranost kraja u kojem živimo već i višegodišnja COVID epidemija udaljila je naše mlade od kulturnih događanja koja postaju privilegija onih koji žive u velikim gradovima.“ izjavila je stručna suradnica Marica Keča.

Priloženi dokumenti:
3.a_ispred_kazalista.jpg (143.98 KB)
U_kazalistu_II.jpg (107.68 KB)
U_kazalistu_I.jpg (67.68 KB)
Voditeljice.jpg (113.48 KB)

objavio: Marica Keča   datum: 3. 11. 2023.

« Travanj 2024 »