„Dance Me To The End Of Love“

Pjesmom „Dance Me To The End Of Love“ ('“Otpleši sa mnom do kraja ljubavi“) obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta i Valentinovo. Naime, otkrili smo da je  jedna od najljepših ljubavnih pjesma, koju je napisao i spjevao Leonard Choen, inspirirana židovskim narodom i užasima Holokausta.

Prema autorovim riječima, pjesma „Dance Me To The End Of Love“, nastala je na temelju saznanja kako su u logorima smrti gudački kvarteti morali svirati pored krematorija. Svirali su dok se odigravao horor, a sudbina tih ljudi bio je taj isti horor. Svirali su klasičnu glazbu dok su njihovi kolege zatvorenici ubijani i spaljivani.

„Taj stih „Otpleši sa mnom do tvoje ljepote, uz goruću violinu" („Dance me to your beauty with a burning violin") govori o ljepoti postojanja, o njegovom kraju i strastvenom elementu u svemu. Tim istim jezikom govorimo i o ljubavi prema našem voljenom, tako da zapravo nije važno zna li itko porijeklo ove pjesme. Ako jezik dolazi iz strastvenog izvora, obuhvatit će svo strastveno djelovanje." izjavio je Cohen, i sam porijeklom Židov.

Tako smo se, osim stravičnih brojki o žrtvama Holokausta, bavili tajanstvenim porijeklom jedne od najljepših ljubavnih pjesama koju mnogi smatraju himnom ljubavi i njezinim autoru.

Povodom  Valentinova učenici su na nastavi engleskoga jezika prevodili pjesmu L. Choena „Dance Me To The End Of Love“. Osim učenika, pjesmu su prevodile i neke nastavnice engleskoga jezika. Prijevodi su postavljeni na središnji tematski pano u hodniku škole, a prevoditelji su se potpisali u veliko crveno srce.

Očarani ljepotom spomenute ljubavne pjesme nastali su brojni wallpaperi, a dio njih postavljen je na panou.

Učenici 1. a razreda, pod vodstvom nastavnice Sanje Klarić, pretraživali su i ispisivali izreke o ljubavi na latinskom jeziku. Među najboljima bile su: „Amor omnia vincit.“ (Ljubav pobjeđuje sve.) i  „Veni, vici, amavi.“ (Došao sam, vidio sam, volio sam.)

Budući da je psiholohinja Marica Keča bila koordinatorica svih aktivnosti, nezaobilazno je bilo postavljanje  izreka o ljubavi na pano, a koje je napisao psihoanalitičar Erich Fromm prije 70-ak godina u knjizi „Umijeće ljubavi“.

Infantilna ljubav slijedi načelo: „Volim jer sam voljen".
Zrela ljubav slijedi načelo: „Voljen sam jer volim".
Nezrela ljubav kaže: „Volim te jer te trebam".
Zrela ljubav kaže: „Trebam te jer te volim".

Priloženi dokumenti:
O_Holokaustu_na_panou.jpg (878.60 KB)
Valentinovo.jpg (853.25 KB)

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 16. 2. 2024.

« Travanj 2024 »