Ratnim putevima 138. brigade

U petak 12. travnja terenskom nastavom u Ličko-senjskoj županiji realiziran je projekt „Ratnim putevima 138. brigade - Goranski risovi“. Posjetili smo Brinje i zapalili svijeće ispred Spomenika pripadnicima 138. brigade.

U studenom, uz Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata / Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, učenici su, zajedno s nastavnicom povijesti Lovorkom Marjanović, uredili prigodni pano, a na zidnu oplatu postavili četiri velika plakata o 138. brigadi:

• Ratni put 138. brigade „Goranski risovi“
  • Osvajanje vojarne i vojnih objekata u Delnicama
  • Primorsko-goranski tajfun u VRO „Oluja“ i
  • Popis poginulih pripadnika 13. brigade.

Provedena je aktualizacija nastave povijesti – održano je interaktivno predavanje na temu: povijesna uloga 138. brigade u Domovinskom ratu. Zbog niza opravdanih razloga posjet ličkom ratištu Brinje bilo je odgođeno do travnja 2024. godine. Dio aktivnosti planiranih u sklopu projekta realiziran je u suradnji sa svim srednjim školama Gorskog kotara. Učenici su sudjelovali na predavanju koji je održao ratni zapovjednik 138. brigade Miljenko Balen u Delnicama.

Terenska nastava „Putevima 138. brigade“ realizirana je u petak 12. travnja. Dolaskom u Brinje u prijepodnevnim satima okupili smo se ispred Spomenika pripadnicima 138. brigade  Hrvatske vojske. Spomenik je otkriven 2008. godine na Trgu Janka Vukovića Podkapelskog u čast svim „goranskim risovima“ koji su se u Domovinskom ratu borili na ličkom bojištu. Učenici 4.a razreda Andrija Janeš i Meri Milošević održali su prigodno predavanje/edukaciju o ratnom putu 138. brigade. Ravnatelj Kristijan Rajšel i učenica Meri Milošević zapalili su svijeće i položili ih ispred spomenika. Minutom šutnje odana je počast svim poginulim braniteljima.

Nakon provedenih aktivnosti ispred Spomenika pripadnicima 138. brigade učenici i nastavnici posjetili su spomenik nulte kategorije – stari grad Sokolac u samom središtu Brinja. Slijedio je posjet Kuterevu, poznatom utočištu medvjeda te Vrilima Gacke. Prošetali smo Otočcem, a na povratku stali u Senju. Sunce na zalasku pratilo nas je duž cijele Jadranske magistrale dok smo se vraćali svojim kućama.

Predivan travanjski dan s nama su proveli učenici osmih razreda Osnovne škole „Petar Zrinski“ Čabar u pratnji svojih učitelja povijesti.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 16. 4. 2024.

« Travanj 2024 »