Noć knjige - Bajkovit svijet J. R. R. Tolkiena

U utorak 23. travnja obilježili smo manifestaciju Noć knjige koja se održava u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige. Kulturna je to manifestacija koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje.

Ovoga je puta u našoj školi svoje mjesto pronašao nenadmašno maštovit svijet slavnoga engleskog književnika, filologa i sveučilišnog profesora J. R. R. Tolkiena, a u povodu 70. obljetnice izlaska prvog izdanja njegova Gospodara prstenova, ogromne epske priče koju čine tri dijela (Prstenova družina, Dvije kule i Povratak kralja). Popularnost romana ne prestaje već sedam desetljeća, najprodavaniji je roman svih vremena pa ga je anketa na Amazonu proglasila romanom tisućljeća.                                                                                                 Na satovima Hrvatskoga jezika učenici predstavljaju književna djela prema vlastitom odabiru, a u prijašnjim je razredima, učenik Andrija Janeš (4.a), pokazao velik interes za Tolkienova djela i njegove svjetove. Stoga mu je profesorica Danijela Peršić predložila da ih predstavi ostalim učenicima i nastavnicima na što je, kao veliki obožavatelj i poklonik Tolkiena, Andrija  rado pristao. Upoznao nas je s njegovim životom i djelima te nas odveo na putovanje u fascinantan i zamišljeni svijet - Međuzemlje (Middle-earth), naseljen različitim bićima: čarobnjacima, vilenjacima, patuljcima, hobitima, orcima… Uživali smo u njegovom živopisnom izlaganju, a svoje je ushićenje djelima uspio prenijeti i na nas.                                                                                                                            Ravnateljica Narodne knjižnice „Ivan Žagar“ u Čabru, Sintija Žurga Paripović, priredila nam je izložbu djela J. R. R. Tolkiena, predstavila njegov stvaralački životopis  te ispričala još mnogo zanimljivih podataka i anegdota o piscu.              Budući da se obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava, naša se knjižničarka i stručna suradnica, Marica Keča, osvrnula na potrebu poštivanja autorskih prava te zašto/kako citirati korištene izvore informacija.                           I što  reći za kraj? Bio je to doista zanimljiv i inspirativan školski sat koji nam je ponudio veličanstveno putovanje fiktivnim svijetom, ali i priliku da osjetimo, razvijemo i širimo ljubav prema čitanju i književnosti.

objavio: Marica Keča Danijela Peršić   datum: 25. 4. 2024.